Świątynie Starożytnego Egiptu
Starożytni Egipcjanie nazywali świątynie Domami Uwielbienia, w których mogli spotkać się z bogami i boginiami. Świątynie musiały być zawsze czyste i specjalnie przystrojone, inaczej bogowie opuściliby wiernych i ci nie mieliby powodzenia w życiu.
Archeologowie odnajdują dzisiaj świątynie w wielu zakątkach Egiptu. Każde ze starożytnych miast miało swój Dom Uwielbienia, w którym modlono się do boga sprawującego opiekę nad danym miejscem. W czasach późniejszych, kiedy kapłani zdobyli większą władzę, świątyniami stawały się groby wielkich władców i przedstawicieli religii.
Każda ze świątyń składała się z dwóch części: zewnętrznej, gdzie zaczynały się ceremonie i wewnętrznej, do której wchodzili ludzie najbardziej oddani bogom.
NAJSŁYNNIEJSZE EGIPSKIE ŚWIĄTYNIE
Wielka Świątynia Abu Simbel
Świątynie tą wydrążono w skale w XIII w. p. n. e. Miała być miejscem poświęconym Faraonowi Ramzesowi II. Przy niej znajdują się także mniejsze świątynie poświęcone Nefretari i bóstwu Hathor. Ten Dom Uwielbienia znajduje się w strategicznym miejscu, przy jednym z zakrętów Nilu.
Przed wejściem do świątyni stoją cztery gigantyczne posągi przedstawiające Ramzesa II, ubranego w charakterystyczne egipskie nakrycie głowy i podwójną koronę. Posągi mierzą 20 m wysokości, kiedy fasada świątyni jest wysoka na 30 m. W skale wyrzeźbione zostały także postaci niektórych żon i dzieci faraona, jednak są one zdecydowanie mniejsze od postaci króla.
Główne wejście prowadzi do ogromnej sali, w której znajduje się posąg Ozyrysa. Ciekawostką jest ustawienie świątyni: co roku 22 lutego i 22 października poranne promienie słońca odbijają się od ścian świątyni w niewiarygodny sposób oświetlając cztery posągi Ramzesa II.
Świątynia Luxoru
Miejsce to jest do dzisiaj miejscem modlitw Egipcjan. Luxorską świątynię budowali w III i w II w. p. n. e. Tutenhamon, Horemheb i Ramzes II. Później została ona poświęcona Aleksandrowi Wielkiemu. W latach po śmierci Chrystusa została przekształcona w kościół Chrześcijański i świątynię koptyjską. Po latach świątynia została zabudowana i przytłoczona przez powstające miasto. Szejk Yusuf Abu al-Hajjaj zbudował na niej meczet. Dzięki temu meczetowi, który zachował się przez długie lata, odnaleziono świątynię.
Jako że Luxor jest częścią starożytnych Teb, w świątyni odbywało się wiele religijnych festiwali, z których najważniejszym był festiwal Opet. Świątynia ta była po prostu idealnym miejscem do odprawiania różnego rodzaju rytuałów.
Świątynia Deir el Bahari
Dom Uwielbienia Deir el Bahari poświęcony został Hatszepsut. Do przepięknie usytuowanej w „zakątku ciszy” świątyni prowadzą trzy aleje sfinksów. godne podziwu są też tarasy otaczające monumentalną budowlę, która została odremontowana w 1906 roku w celu zachowania wszystkich ważnych relikwii związanych z Hatszepsut. Ściany świątyni ozdobione są rzeźbami Ozyrysa i scenami rodzajowymi z czasów Hatszepsut.
Świątynia Ramzesa III w Luxorze
Do świątyni wchodzi się Wysoką Bramą za którą znajdują się: po północnej stronie kaplice poświęcone m.in. Nitoket, od południa kaplica Amun. Na wschodzie znaleźć możemy komnatę ozdobioną freskami przedstawiającymi zwycięstwa Ramzesa, upamiętniającymi m.in. bitwy z Sardynią i Kretą.
Świątynia Narmuthis
W tej chwili ulokowana w Fayoum świątynia jest całkowicie rozkopana. Zbudowana przez Amanemheta III, strzeżona przez sfinksy i kamienne lwy świątynia poświęcona jest Sobekowi, Ernutetowi i Horusowi. Jej ściany ozdobione są malowidłami przedstawiającymi życie Amanemheta III i IV.
Świątynia Ramzesa II
Zbudowana została zbyt blisko Nilu, przez co zniszczyło ją jedno wezbranie życiodajnej rzeki. Za czasów swojej świetności konkurowała nawet z samą Abu Simbel. Przed ruinami stoi mierzący ok. 17 m posąg Ramzesa II.
Prawdy wyniesione ze świątyń
(znajdowały się na ścianach Domów Uwielbienia)
Najlepszą i najkrótszą drogą do wiedzy i prawdy jest natura
Każde szczęście ma swoją cenę, którą trzeba zapłacić
Wiedza nie jest mądrością
Twoje ciało jest świątynią wiedzy
Dom ma charakter tego, który w nim mieszka
Wszystkie organy pracują razem przy funkcjonowaniu całości
Jedna noga nie wystarczy do chodzenia
Spokój jest owocem aktywności, nie snu
Droga wiedzy jest ograniczona
Jedyną poniżającą rzeczą jest niechęć do pomocy
Miłość jest jednym, wiedza drugim
Są dwa rodzaje błędów: ślepa łatwowierność i częściowa krytyka
|